عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه قلب های سبز و آگاهی از آخرین اخبار، اطلاعیه ها و کمپین ها، ایمیل خود را وارد نمایید.

 

بررسي عوامل اجتماعي موثر بر پديده كودكان خياباني

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای)

مطالعه موردي شهر تبريز
دکتر محمد باقر عليزاده اقدم، عضو هيئت علمي پژوهشی دانشگاه تبريز
رسول عليزاده اقدم، مدرس دانشگاه پیام نور و آموزش و پرورش
وحدت برزگر،كارشناس ارشد پژوهشگري علوم اجتماعي

چكيده:

طرح مساله : وجود كودكان خياباني از بيماري هاي عصر حاضر است كه متأسفانه بر بسياري از شهرها سايه افكنده است. در اين مطالعه عوامل اجتماعي موثر بر اين پديده در شهر تبريز مورد بررسي قرار گرفته است.
روش: روش بررسي  دراين مطالعه پيمايشي بوده است كه پس از جمع آوري اطلاعات  از طريق پرسشنامه نتايج با بهره گيري از نرم افزار spss مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.
يافته ها: كودكان خياباني كه در تبريز وجود دارند بيشتر در گروه چهارم تقسيم بندي يونيسف از كودكان خياباني يعني « كودكاني كه با خانواده خود زندگي مي كنند ولي به علت فقر يا مشكلات ديگر بيشتر وقت خود را در خيابان مي گذارند» قرار مي گيرند كه 82 درصد كل نمونه مورد بررسي را شامل مي شود . برخي از خصوصياتي كه در مقايسه با ساير كودكان خياباني ، در كودكان خياباني تبريز وجود ندارند عبارتند از : كودك خياباني دختر ، سابقة محكوميت ، اعتياد و طرد كودك از خانواده. شايد بارزترين خصوصيت كودكان خياباني تبريز بودن در خيابان به دليل كمك به خرج خانواده و يا تأمين نيازهاي اساسي خود كودك باشد . پس كودكان خياباني تبريز را مي توان كودكان كار تلقي كرده و موارد حادي از كودكان خياباني كه در پيشينه مطرح شده اند فقط 18 درصد از نمونه مورد بررسي اين تحقيق را شامل مي شوند .
نتايج: بايد بين كودكان خياباني در تبريز با كودكان خياباني در ساير كشورها و ديگر شهرهاي بزرگ ايران تمايز قائل شد. در نتيجه يافته هايي كه در رابطه با علل و عوامل بروز اين پديده در ساير كشورها و ديگر شهر هاي بزرگ ايران مطرح شده است را نمي توان در مورد كودكان خياباني تبريز بي چون و چرا پذيرفت.
كليد واژه ها: كودكان خياباني، كودكان خيابان، كودكان كار

تعداد بازدید 2721 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جستجو